Slovenski turistični paradni konji: kaj si lahko ogledate in po kakšni ceni

Manca Turk
01. maj 2025. 05:20
>
21:49

Bled, Piran in Ljubljana. Slovenski turistični paradni konji, ki so med atrakcijami v samem vrhu po obiskanosti in številu prenočitev. Preverili smo, kaj ponujajo, kaj si lahko v enem dnevu ogledate in kako globoko boste morali seči v denarnico.

Leto 2024 je bilo za slovenski turizem po številkah najboljše doslej, prenočitev je bilo namreč po podatkih Slovenskega statističnega urada za pet odstotkov več kot v najuspešnejšem letu 2023 in za sedem odstotkov več kot v 2019.
Lani je Slovenijo obiskalo skoraj 6,6 milijona turistov, ustvarili pa so skoraj 16,9 milijona prenočitev.

Največ prenočitev, skoraj 5,2 milijona oziroma 31 odstotkov vseh, je bilo kot običajno v gorskih občinah. Več kot polovico teh prenočitev so gostile tri občine – Kranjska Gora, Bohinj in Bled, prav slednji pa je med omenjeno trojico zabeležil največ nočitev.

Ni čudno, saj je Bled ena tistih destinacij, ki ne glede na to, kolikokrat ste ga obiskali, vedno navduši tudi če se tja odpravite na enodnevni izlet. Kaj si lahko ogledate in koliko vas bo tak obisk stal?

1745823162-bled1-1024x682.jpg
Foto: PROFIMEDIA | Foto: PROFIMEDIA



Ena glavnih znamenitosti je gotovo Blejsko jezero z otokom, ki si ga lahko (zastonj) ogledate na šestkilometrskem sprehodu, lahko pa se po jezeru zapeljete s pletno, ki je z novim letom postala dražja. Nova cena vožnje s pletno za odrasle je 20 evrov in za otroke 10 evrov.

"Med tistimi, ki se odločajo za vožnjo s pletno, je okoli 10 odstotkov domačinov in okoli 90 odstotkov tujih gostov, ki se navdušujejo nad našo tradicijo," pojasnjuje Nika Pirnar iz zavoda Turizem Bled.

Povpraševanje po vožnji s pletno zaradi lani sprejetih pravil, ko je pristajanje s supi, kajaki in kanuji na otoku postalo prepovedano, ni večje. Po besedah Pirnar pa na Bledu zaznavajo, da se je nekoliko povečala izposoja čolnov, za katere privez na otoku ostaja dovoljen.

Ob obisku Bleda se skoraj ne morete izogniti slavni blejski kremšniti. Cene se razlikujejo od ponudnika do ponudnika: v vili Prešeren boste zanjo odšteli 6.90 evra, najdražjo pa lahko najdete v Bled Rose Hotelu. Obogatena je s 24-karatnim zlatom, stane pa 25 evrov.



[caption id="attachment_6878280" align="aligncenter" width="1024"]Kremšnita Foto: PROFIMEDIA[/caption]


Druga najbolj prepoznavna turistična atrakcija je Blejski grad, kjer boste za odraslo vstopnico odšteli 18 evrov, za otroško pa sedem evrov.

"Na gradu vsebine nenehno nadgrajujejo, pravkar so v sodelovanju z Narodnim muzejem Slovenije posodobili grajsko zbirko. Ogledate si lahko grajsko tiskarno, vinsko klet, stalne razstave, obiščete kavarno ali restavracijo. Koliko časa boste preživeli v gradu, je odvisno od zanimanja posameznika, tam se lahko zadržite ves dan ali pa ga obiščete zgolj zaradi razgledov in kakšne fotografije," pravi.

Kaj pa, če dežuje?


Če vam je vreme naklonjeno, se lahko odpravite na Babji zob, v sotesko Vintgar (odrasla vstopnica je 15 evrov, otroška pa pet evrov) ali pa se na Straži predate adrenalinskim užitkom poletnega sankanja. Za vožnjo s sedežnico in en spust boste za odraslo osebo odšteli 13 evrov, za otroka pa osem oziroma 11 evrov, odvisno od starosti.

Z otroki lahko obiščete tudi Začaran gozd, pravljično tematsko pot, na kateri otroci s pomočjo posebnega nahrbtnika in pripomočkov (cena je 25 evrov) rešujejo različne naloge.

1745845986-bled2-1024x576.png
Foto: N1 | Foto: N1



A tudi, če Bled obiščete na bolj kisel dan, destinacija ponuja številne možnosti za izlet.
Ogledate si lahko razstavo lego kock (cena za odrasle je šest evrov, za otroke pet evrov) ali pa v živalskem vrtu Čudežne zverinice od blizu spoznate številne eksotične živali. V okoliških vaseh lahko obiščete Kmetijo Tersegvav, kjer ponujajo prikaz kuhe žganja in degustacijo, Vrt okusov Mateje Reš v Gorjah, kuharske tečaje ali pa si privoščite doživetje Zveni po praznikih.

"Predvsem si želimo, da bi obiskovalci kraj res doživeli in ga začutili. Menimo, da Bled ponuja mnogo več kot te tri razvpite stvari, torej grad, otrok in kremšnito. Vabimo jih, da doživijo avtentično ponudbo kraja, se malo umaknejo od jezerske sklede in Bled začnejo raziskovati kot pravi popotniki. Torej, da Bled ne bo več tista atrakcija z razglednice, ko narediš fotografijo in greš naprej," pojasnjuje Pirnar.

V Blejskem jezeru lahko že zdaj kljub spomladanskim temperaturam in spremenjlivemu vremenu opazite najbolj pogumne kopalce, a glavna sezona šele prihaja. Po besedah Nike Pirnar so kopalne vode v Veliki in Mali Zaki, edino urejeno javno kopališče pa je Grajsko kopališče. Dnevna vstopnina stane 12 evrov, za otroke pa šest evrov.


Piran ni samo Tartinijev trg in zvonik sv. Jurija


Med slovenskimi paradnimi konji v turizmu najdemo tudi Piran, najbolj slikovito slovensko obmorsko mestece. "Piran je en tak biser. Že če se zgolj izgubiš na ulicah, lahko vsakič na novo odkriješ kakšno staro stopnišče ali lepo oblikovan porton (obok nad vhodom, op. a.)," pripoveduje Lea Šuligoj iz Turističnega združenja Portorož.
Ena najbolj prepoznavnih znamenitosti je zvonik sv. Jurija, ki je po obsežni prenovi dobil novo preobleko. Znova je odprt za obiskovalce, obisk pa stane tri evre.

Ker je bil Piran včasih izjemno bogato mesto, je na majhnem območju stalo kar 23 cerkva. Danes jih deluje še 10. V cerkvi sv. Frančiška lahko denimo vidite grobnico, kjer so pokopani vsi v Piranu živeči člani družine Tartini. Poleg stoji minoritski samostan sv. Frančiška, kjer še danes živijo bratje minoriti. Del samostana je tudi križni hodnik, ki si ga lahko ogledate, in predstavlja eno najbolj akustičnih prizorišč v Sloveniji, kjer že vrsto let potekajo številne vrhunske glasbene prireditve.

Po besedah Lee Šuligoj je izjemno zanimiv tudi Pomorski muzej ali pa muzej školjk, kjer boste za vstopnino za odraslega odšteli 5 evrov, za otroka 3,5 evra. Prav tako ne morete mimo piranskega akvarija, kjer lahko spoznate okoli 140 živalskih vrst: od rib tudi moreno do meduz, morskih konjičkov, zvezd in morskih mačk. Cena? 15 evrov za družinsko vstopnico oziroma sedem evrov za odraslo in štiri evre za otroško.

1745844804-piran-1024x679.jpg
Akvarij Piran (Foto: Srdjan Živulović /BOBO) | Akvarij Piran (Foto: Srdjan Živulović /BOBO)



Delfinov sicer tam ne boste videli, se pa lahko o teh izredno pametnih prebivalcih našega morja podučite v Centru o delfinih. Odrasla vstopnica stane 5 evrov, otroška pa 3 evre. Po novem je za oglede odprt tudi piranski svetilnik na punti vstopnina stane 3 evre.

Prav toliko stane tudi sprehod po piranskem obzidju, šest evrov pa obisk Mediadoma Pyrhani, kjer lahko na interaktiven način spoznate, kako je nastalo mesto.

To, kar je na Bledu kremšnita, je v Piranu Š'torta


Piransko različico kremšnite so v tem obmorskem mestu dobili leta 2023. Š'torta je torta z olivnim oljem, karamelo in piransko soljo.

"Gre za besedno igro, saj je štorta vrsta oljke oziroma olive, ki ima takšno 'štorto' oziroma zakrivljeno koščico," pojasnjuje Lea Šuligoj. Za sladico boste odšteli 7,50 evra.

1745841169-storta-1024x576.jpg
Štorta (Foto: Denis Sadiković/N1) | Štorta (Foto: Denis Sadiković/N1)


"Gostje Ljubljane ne zapustijo ravnodušni"


Ljubljana po podatkih statističnega urada ostaja najbolj obiskana občina v državi. Lani so turisti ustvarili 15 odstotkov vseh prenočitev. "Tako domači kot tuji gostje Ljubljane ne zapustijo ravnodušni," pripoveduje lokalna vodnica po Ljubljani Tjaša Janovljak, ko se srečamo pred mestno hišo.
Prav na tem mestu navadno začenja vodenja slovenskih skupin, saj velja za "reprezentativno stavbo oblasti". Nato sledi sprehod mimo Robbovega vodnjaka, ogled bronastih vrat v ljubljansko stolnico, Prešernovega trga s kipom Franceta Prešerna in skok čez Tromostovje, ki je zapisano na seznam Unescove svetovne dediščine.

Omenjene znamenitosti si lahko ogledate zastonj, za katere oglede boste plačali vstopnino, pa je odvisno od vašega zanimanja. "Obiščete lahko Plečnikovo hišo in dobite vpogled v življenje tega velikega umetnika. Mestni muzej je krasen, nedaleč stran je Narodni muzej, kjer si lahko ogledate najstarejši glasbeni inštrument, ki so ga našli torej več kot 55.000 let staro neandertalčevo piščal. Na voljo so tudi bolj zabavne možnosti, recimo Hišo iluzij ali muzej čokolade."

1745845962-lj2-1024x576.png
Foto: N1 | Foto: N1



Če ste med bolj aktivnimi turisti oziroma bi v Ljubljani radi preživeli več dni, Tjaša Janovljak svetuje nakup turistične kartice Ljubljana. Izbirate lahko med karticami s 24-, 48- ali 72-urnim obdobjem veljavnosti, ki stanejo 41 evrov, 49 evrov ali pa 54 evrov. S kartico si lahko ogledate več kot 30 znamenitosti.

Na primer: z ladjico se lahko zapeljete po Ljubljanici, z vzpenjačo pa na Ljubljanski grad, ogledate si lahko Chocolarium, Narodni muzej, Mestni muzej, Hišo iluzij, Narodno galerijo, Plečnikovo hišo, Prirodoslovni muzej, vstopite v živalski vrt in Arboretum Volčji Potok ali pa si privoščite celodnevno kopanje v Termah Snovik.

Polet tega kartica vključuje neomejeno število voženj z mestnimi avtobusi in voden ogled prestolnice.

Koliko stane parkirnina? Tudi do šest evrov na uro


V gorenjskem biseru se cena parkirnine giblje med 1,50 evra in 3 evri na uro bližje Blejskemu jezeru boste parkirali, dražja bo. 3 evre na uro stane tudi parkirišče ob Blejskem gradu, največ pa boste odšteli, če si boste izbrali parkirišče zasebnih ponudnikov. Najvišja parkirnina po besedah Nike Pirnar iz Turizma Bled sega tudi do šest evrov na uro.
Prav toliko boste odšteli, če želite svojega jeklenega konjička parkirati v starem mestnem jedru Pirana. "Piran ni muzej, ampak pravo mesto, kjer ljudje živijo. Zato se lahko zgodi, da tudi če ste pripravljeni toliko plačati, ne boste našli prostega parkirnega mesta, ker so jih zasedli domačini." Lea Šuligoj zato svetuje, da raje izberete parkirni hiši Fornače (2,90 evra/uro) ali Arze (2 evra/uro).

"Morda je še najbolj enostaven način, da parkirate v Portorožu ali Luciji in se do Pirana zapeljete z avtobusom." Povratna vožnja stane dva evra.

Občina Piran
Foto: Občina Piran | Občina Piran



V prestolnici imate več možnosti. V središču mesta lahko za krajši čas parkirate na ulicah v območju kratkotrajnega parkiranja (ena do dve uri), kar v ožjem mestnem središču znese 1,30 evra na uro. Če načrtujete, da boste v prestolnici ostali več kot dve uri, je bolje izbrati katero od večjih parkirišč ali parkirnih hiš, npr. Parkirna hiša Kongresni Trg, Parkirna hiša Trdinova ali Parkirna hiša Šubičeva. Cene se gibajo okoli 2,50 evra na uro, v Parkirni hiši Kongresni trg pa boste za prve tri ure odšteli 1,70 evra, nato se tarifa dvigne.

"Mi gostom svetujemo, da parkirajo na enem od P+R parkirišč, ki so na obrobju mesta oziroma ob vpadnicah. Plačajo dve vožnji z mestnim avtobusom, za to ceno parkirajo in se pripeljejo v mesto in nazaj. To je najbolj ugodno, hkrati pa s svojim vozilom ne povzročajo gneče v mestu," svetuje Branka Gradišar iz Turizma Ljubljana.

Kam na stranišče? In ali je plačljivo?


Ker je na izletu eno bolj pomembnih logističnih vprašanj "kje je stranišče", smo naše sogovornike povprašali tudi o tem. V Ljubljani so javna stranišča brezplačna, v Piranu sta gostom na voljo dve javni stranišči. Eno tik ob vhodu v Piran, kjer morate plačati 50 centov, eno pa na Zelenjavnem trgu in je brezplačno.

Na Bledu so javna stranišča na jezerski promenadi pri parkirišču za fjakarje, Mali Zaki pri tribunah, na Mlinem v hotelu Starkl, kmalu pa bodo na voljo tudi hangarjih in na avtobusni postaji. V povprečju boste morali plačati en evro.

Teme

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje

Spremljajte nas tudi na družbenih omrežjih
OSZAR »